Windows Vista tarih oluyor!

Windows Vista tarih oluyor!

Windows Vista büyük umutlarla çıkan ve pek çok teknolojiyi kullanıcılarla tanıştıran bir işletim sistemiydi.

Ne yazık ki Microsoft Vista asla Microsoft'un beklediği ve arzuladığı popülerliğe ulaşamadı. Windows 7'nin çıkışıyla birlikte ise Vista'nın hiç şansı kalmadı.

Kullanıcılar Windows XP'yi bırakıp yeni bir işletim sistemine geçerken Windows Vista'yı artık düşünmüyor, Windows 7'ye geçiyor.

Microsoft da Windows Vista'nın RTM sürümünün (Servis Paketsiz sürüm) teknik desteğini Windows XP SP2'den ve Windows 2000'den birkaç ay sonra kesmeyi planlıyor.

Ne zaman bitecek?

Microsoft tarafından Service Pack'siz Vista'nın (RTM) desteği 13 Temmuz'da sona erdirilecek. Bu tarihten sonra Windows Vista desteği alabilmek için en az SP1 sürümünü kullanıyor olmak gerekecek.

Windows Server 2003 ise uzatılmış desteğe geçiyor; yani şirketler parasıyla teknik destek almayı sürdürecek. Desteğin bittiği işletim sistemlerinde sadece güvenlik güncellemeleri ücretsiz olarak devam edecek.

Microsoft erken duyurunun sebebinin tüketicileri hazırlıksız yakalamamak olduğunu belirtti. Sonuçta Microsoft ufak ufak eski işletim sistemlerini tedavülden kaldırıyor, Windows 7'ye ve sonrasına yolu açıyor.

Etiketler :